Sievieti atlaida un viņa tagad sēž pie biroja ēkas ar savām mantām un izmisumā domā, ka vajag ātrāk pieteikties bezdarbnieku pabalstam

Personīgās finanses

Bezdarbnieka pabalsts – vai man ir tiesības to saņemt?

Jeļena Rozentāle

3 min.

Uzsākot darba pieredzes gaitas, kādā brīdī var nākties sastapties ar bezdarba periodu, kas var iestaties pēc savas vēlmes vai darba devēja uzteikuma dēļ. Jebkurā gadījumā tas ir smags pārdzīvojums, ja vien jau nav atrasta nākamā darba vieta.

Kam ir tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu? 

Jums pienākas bezdarbnieka pabalsts, ja:

 • Ir veiktas obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas vismaz gadu pēdējo 16 mēnešu laikā. 
 • Darba stāžs ir vismaz 12 mēneši. 

Sieviete tikko no datora nosūtīja iesniegumu bezdarbnieka pabalstam un tagad, pielikusi rokas sejas priekšā, atviegloti nopūtās

Ja atbilstiet abiem iepriekš minētiem punktiem, Jums jāpiesakās bezdarbnieka statusa iegūšanai Nodarbināto valsts aģentūrā (NVA): 

 • Klātienē vienā no filiālēm. 
 • Elektroniski NVA mājaslapā.
 • Elektroniski Latvija.lv.  

Šobrīd NVA noziņo VSAA par saņemto iesniegumu un lēmumu, līdz ar to VSAA izskatīs iespējamā pabalsta apmēru un Jums par to paziņos.

Bezdarbnieku pabalstam variet pieteikties nākamajā dienā pēc darba attiecību pārtraukšanas. 

Ņemiet vērā, ka sociālās apdrošināšanas iemaksas par Jums veic valsts, kad atrodaties bērnu kopšanas atvaļinājumā un saņemiet bērna kopšanas pabalstu vai vecāku pabalstu. 

Kā aprēķina bezdarbnieka pabalstu? 

Ir svarīgas divas lietas. 

 1. Aprēķinot ņem vērā bruto algasvidējās iemaksas par 12 mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms mēneša, kad ir apstiprināts bezdarbnieka statuss. 

Svarīgi ir tas, ka aprēķinā no šiem 12 mēnešiem neiekļaujvienu mēnesi ar vislielākiem ienākumiem un vienu mēnesi ar vismazākiem ienākumiem. Zemāk redzamā attēlā variet redzēt piemēru, kurā tiek aprēķināta kopējā bruto alga par 10 mēnešiem no 12 norādītajiem. Izrēķinot sanāk, ka vidējā kalendāras dienas apdrošināšanas alga ir 35.0321 EUR.

Tabula ar bruto algu par 12 mēnešiem, no kuras tiek aprēķināts bezdarbnieka pabalsts

 1. Aprēķinot bezdarbnieka pabalstu ir svarīgs arī personas kopējais darba stāžs – jo ilgāks, jo lielāks pabalsts pienākas. 
 • Strādājot no 1 līdz 9 gadiem saņemsiet 50% no aprēķinātās vidējās iemaksu algas. 
 • No 10 līdz 19 gadiem – 55 % apmērā. 
 • No 20 līdz 29 gadiem – 60 % apmērā.
 • No 30 gadiem un ilgāk – 65 % apmērā. 

Pēc iepriekšminētā piemēra ar 9 gadu darba stāžu pienākas pabalsts 50 % apmērā – 12,73 EUR dienā. 

Ņemiet vērā, ka VSAA informāciju par Jūsu darba stāžu ir pieejama vien no 1996. gada 1. janvāra, par iepriekšējo gadu darba stāžu būs jāiesniedz dokumenti, kas to pierāda. 

Kad sākšu saņemt bezdarbnieku pabalstu?

 • Bezdarbnieka pabalstu sāks izmaksāt no bezdarbnieka statusa iesnieguma saņemšanas dienas, ja darba attiecības pārtrauktas pēc abpusējas vienošanās vai ar darba devēja uzteikumu. 
 • Bezdarbnieka pabalstu sāksiet saņemt pēc diviem mēnešiem, ja aizgājāt no darba pēc savas iniciatīvās vai esiet atlaists pārkāpuma dēļ. 

Bezdarbnieka pabalsts vienmēr tiek maksāts par iepriekšējo mēnesi par konkrētām kalendārajām dienām:  

 • Ja bezdarbnieka statusam iesniegums ir nosūtīts 7. jūlijā, saņemsiet pirmo izmaksu augustā, lēmumā norādītajā dienā, par periodu no 7. līdz 31. jūlijam. 
 • Ja darba attiecības pārtrauktas pēc Jūsu vēlmes un iesniegums arī nosūtīts 7. jūlijā, pabalstu sāks aprēķināt vien ar 7. septembri un pirmo pabalstu saņemsiet oktobrī par periodu no 7. līdz 30. septembrim. 

Sieviete telefonā lasa tikko saņemto VSAA lēmumu par bezdarbnieka pabalstu

Cik ilgi es varu saņemt bezdarbnieka pabalstu? 

Pabalstu izmaksās 8 mēnešus, taču vien pirmos divus mēnešus bezdarbnieka pabalsts būs 100 % apmērā no aprēķinātās iemaksu algas. Tālāk pabalsta summa pakāpeniski samazināsies. Tātad:

 • Pirmie divi mēneši – 100 %.
 • 3. un 4. mēnesis – 75 %. 
 • 5. un 6. mēnesis – 50 %. 
 • 7. un 8. mēnesis – 45 %. 

Bezdarbnieka pabalstu neizmaksā skaidrā naudā. To var saņemt savā bankas kontā vai Latvijas pastā. 

Jāsaprot, ka pabalstu tāpat vien nemaksās – Jums šajā laikā jāmeklē darbs, ko palīdzēs darīt arī NVA darbinieki. Katru noteiktu periodu Jums būs jāpilda darba meklējumu dienasgrāmata un jāatskaitās par paveikto. Bezdarbnieka statusu var atņemt, ja nepildiet nepieciešamos nosacījumus. 

Palikt bez darba lielākoties, protams, ir stress. Taču tā ir Jūsu iespēja sameklēt kaut ko citu – labāku. Tie ir jauni apvāršņi profesionālajā izaugsmē. Jums noteikti izdosies!

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas