Sieviete rāda papīra naudu: tā ir viņas alga uz rokas, kas sanāca pēc iztikas minimuma atņemšanas

Personīgās finanses

Iztikas minimums un valsts atbalsts

Jeļena Rozentāle

3 min.

Realitāte ir skarba un diemžēl teju katrs piektais Latvijas iedzīvotājs spiest pārtikt vien no minimālās algas un valsts piešķirtā iztikas minimuma, ar ko paliek arvien grūtāk izdzīvot. Izdzīvošana šī brīža pasaules situācijā jau paliek par pierastu lietu – jāskaita katra monēta kabatā un jāpārdomā mēneša budžets līdz sīkumiem. 

Nav jābūt finanšu analītiķim, lai saprastu, ka pēdējā laikā tik populāras teiciens “Naudas ir tik daudz, kā nekad nav bijis. Ļoti daudz naudas!” sen vairs nav aktuāls. Valsts parāds aug, bet iedzīvotāji izmisumā par inflāciju un sadārdzinājumiem visās dzīves jomās.

Sieviete rāda tukšo maku, jo arī paaugstināts iztikas minimums neietaupa naudu

Iztikas minimums Latvijā

Valstī šobrīd ir pieņemts noteikt neapliekamo iztikas minimumu katram pusgadam atsevišķi. Tieši tāpēc 2022. gada pirmā pusgada noteikto iztikas minimumu 350 EUR apmērā 1. jūlijā nomainīja uz 500 EUR mēnesī. Tātad šobrīd nepaliekamais iztikas minimums ir vienāds ar minimālo algu Latvijā.

Šis izmaiņas paredz, ka tiks samazināts nodokļu slogs strādājošām personām, kas saņem minimālo algu – 500 EUR. Protams, arī personas ar vidējiem, bet ne lielākiem par 1800 eiro, mēneša ienākumiem jutīs nelielu atbalstu, jo to algai tiek piešķirts diferencētais iztikas minimums. Tas tiek aprēķināts pēc speciālās formulas, ņemot vērā personas algas apmēru un šī brīža noteikto koeficientu (to variet atrast VID mājaslapā). 

Būsim reālisti: saņemot minimālo algu, pat ar šo paaugstināto iztikas minimumu, izdzīvot vienam īrētā dzīvoklī – ir neiespējama misija. Nemaz nerunājot par mūsu pensionāriem, kas ir spiesti pārtikt ar vēl mazākiem ienākumiem. Rēķini aug straujiem soļiem un apkures sezona nav aiz kalniem. Izskatās, ka mūs visus sagaida barga ziema. 

Atbalsts trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm

Latvijā tiek piedāvāts atbalsts mājsaimniecībām, kuru ienākumi mēnesī, pēc LR likumdošanas, nav pietiekami dzīvošanai. 2021. gadā šajā sakarā ir mainīta kārtība pēc kuras noteikumiem tiek noteikts atbalsta apmērs. 

Garantētais minimālais ienākums (GMI) uz vienu personu šobrīd ir 109 eiro, uz katru nākamo mājsaimniecībā esošo personu – 76 eiro. Šī vienība ļauj aprēķināt pabalsta apmēru ģimenei, ko aprēķina pēc speciālās formulas, ņemot vērā kopējo cilvēku skaitu vienā mājsaimniecībā. 

Piemērs: Garantētam minimālam ienākumam ģimenei no četriem cilvēkiem (109+76+76+76) ir jābūt vismaz 337 eiro. Ja ģimenei kopējie mēneša ienākumi ir zem šīs summas, pašvaldība piemaksās starpību. Ja ienākumi ir lielāki par 337 eiro, atbalsts nav paredzams.

Persona, kas saņemt iztikas minimumu, aprēķina palikušo naudu un izdevumus uz kalkulatora, kas nolikts uz datora klaviatūras

Vēl iedala: 

  • Trūcīga mājsaimniecība. Jūsu ienākumi uz vienu personu nevar pārsniegt 272 eiro, taču, par katru nākamo personu ienākumi nevar pārsniegt 190 eiro.

Piemērs: ģimenē ir trīs cilvēki (272+190+190). Trūcīgo mājsaimniecības statusu saņemsiet, ja mēnesī uz ģimeni ienākumi nepārsniedz 652 eiro.

  • Maznodrošinātā mājsaimniecība. Uz vienu personu ienākumi nepārsniedz 436 eiro un par katru nākamo personu ģimenē – 305 eiro. 

Piemērs: ģimenē ir 4 cilvēki (436+305+305+305). Ienākumi nevar pārsniegt 1351 eiro, lai varētu pretendēt uz valsts piešķirtajiem atvieglojumiem. 

Trūcīgās un maznodrošinātās mājsaimniecības var saņemt nekustāmā īpašuma atvieglojumus, elektroenerģijas pakalpojumu atlaides (jāvēršas pie pakalpojuma sniedzēja), pabalstus atsevišķu izdevumu segšanai u.tml. 

Aizdevumu iespējas, ja ir nelieli mēneša ienākumi

Lieliski, ka pie mums, Latvijā, tiek sniegts vismaz tāds atbalsts, taču būsim atklāti – paaugstināts iztikas minimums un iepriekšminētie pabalsti īpaši neuzlabos dzīves kvalitāti. Joprojām pietrūks naudas pirkumiem, kas prasa lielākus naudas ieguldījumus, piemēram, sadzīves tehnikas iegādei, mašīnas remontam u.tml. Tādās situācijās cilvēki aizdomājas par kredītiem

Jums jāapzinās, ka aizņemties naudu ar zemiem mēneša ienākumiem ir īpaši riskanti, jo tas ir papildu finansiālais slogs, ar ko būs jātiek galā. Kredītiestādes nosaka, ka aizņēmēja esošie izdevumi mēnesī nedrīkst pārsniegt 40% no visiem ienākumiem, lai varētu pieteikties un saņemt aizdevumu. Līdz ar to arī Jums ir tāda iespēja, taču ir jāsaprot, ka aizņemties varēsiet tikai saviem ienākumiem atbilstošo summu. 

Personām ar ierobežotiem ienākumiem ir krietni apzinīgāk jāapdomā nepieciešamību pēc kredīta! Izpētiet un salīdziniet visus aizdevumu piedāvājumus Comperia kredītu salīdzināšanas platformā – tas Jums palīdzēt ietaupīt naudu, jo varēsiet izvēlēties izdevīgāko kredīta piedāvājumu!

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas