Virve, kas pārplīst, simbolizē veiksmīgu kredītsaistību pārtraukšanu

Personīgās finanses

Kā ātrāk segt kredītsaistības

Jeļena Rozentāle

3 min.

Kredītu pieejamība aug ar katru gadu. Parādās arvien vairāk finanšu iestādes, kas piedāvā kreditēšanas pakalpojumus, un cilvēki, kas ir gatavi aizņemties. Šobrīd teju katram ir vismaz viens liels kredīts un vairākas preces uz nomaksu, jo tā ir ērtāk iegādāties dzīvei nepieciešamās lietas. 

Mēs esam patērētāju sabiedrība, kas pieradusi dzīvot uz parāda, taču, cik pareizi tas ir? Katrs jauns kredīts ir papildu slogs finansēm un mīnuss vairākas nervu šūniņas, jo kredītsaistības lielākoties sasien rokas un liek izjust spriedzi. Risinājums – pēc iespējas ātrāk tikt vaļā no kredītiem, atmaksājot tos priekšlaicīgi. 

Kā atbrīvoties no kredītsaistībām? 

Pieradums dzīvot pāri saviem līdzekļiem bieži iedzen kredītos, kuru segšana var ilgt gadiem. Atmaksājot vienu aizdevumu, ķeramies pie nākamā vai noslēdzam jaunas saistības paralēli esošajām, tādējādi vēl vairāk iedzenot sevi parādos, kurus agri vai vēlu jāatdod.

Par laimi ir stratēģijas, kas var palīdzēt segt kredītsaistības pirms tās kļūst par nepaceļamo nastu. Tālāk noskaidrosim, kas mums var palīdzēt pakāpeniski tikt vaļā no parādiem. 

Maksājiet vairāk par minimālo maksājumu

Šī stratēģija lieliski strādā ar kredītkartēm un kredītlīnijām. Maksājot katru mēnesi vairāk par minimālo maksājumu, jūs ne tikai ātrāk segsiet kredītsaistības, bet arī ietaupīsiet naudu uz procentu pamata. 

Protams, šī metode strādās arī ar citiem kredītu veidiem, bet pirms pielietot šo stratēģiju vajadzētu sazināties ar finanšu iestādi un pārliecināties, ka pirmstermiņa atmaksa ir iespējama un par to nebūs naudas sods. 

Sieviete, izmantojot portatīvo datoru, ar savu bankas karti veic lielāku maksājumu par savām kredītsaistībām

Sniega bumbas metode (Debt snowball method)

Mēģiniet pielietot šo metodi, ja jums ir vairākas kredītsaistības, kuras vēlaties segt pēc iespējas ātrāk. Jums jārīkojas sekojoši: sastādiet sarakstu ar visiem parādiem un sāciet atmaksāt no mazākā. Protams, tas nenozīmē, ka par pārējām kredītsaistībām jāaizmirst, taču visu lieko naudu vajadzētu tērēt mazākā kredīta ātrākai atmaksai. 

Tiklīdz atmaksāsiet šo kredītu, pārejiet pie nākamā mazākā aizdevuma pirmstermiņa segšanas utt. Sniega bumbas metode lieliski darbojas psiholoģiski, jo mazas uzvaras par kredītiem motivē raitāk atmaksāt arī pārējos parādus. 

Ierobežojiet izdevumus

Skaidrāks par skaidru, ja jūsu ienākumi nav lieli, var būt problemātiski segt kredītus priekšlaicīgi, jo visi izdevumi ir saplānoti līdz mazākai detaļai. Taču, ja esiet pieņēmuši lēmumu tikt ātrāk no kredītsaistībām, kas traucē dzīvot, vajadzētu savilkt jostu ciešāk uz to brīdī, kamēr realizējiet šo ideju. 

Budžeta plānošana palīdzēs tikt skaidrībā ar izdevumiem, uz kuriem var ietaupīt. Taču viens ir skaidrs, brīdī, kamēr maksājiet parādus, vajadzēs lielākoties ierobežot gājienus uz restorāniem un gatavot mājās, aizmirstot par neveselīgām sastāvdaļām un našķiem.

Svarīgi atcerēties – šīs metodes pielietošanai jābūt īslaicīgai, taču, ja šajā laikā vēl papildus izdosies atteikties no kaitīgiem ieradumiem, tas būs foršs papildieguvums. 

Atrodiet papildu finanses 

Loģiska stratēģija, jo, lai būtu iespēja segt kredītsaistības ātrāk, jābūt pietiekamām finansēm. Naudu variet iegūt, atrodot otro darbu vai vienkārši īslaicīgi kaut kur piestrādājot. Tāpat variet pārdot to, kas jums vairs nav nepieciešams, tādējādi iegūstot naudu parāda atmaksai.

Krājkase-cūciņa slīkst, jo nepietiek savas finanses, lai ātrāk segtu kredītsaistības

Izmantojiet kredītu apvienošanas iespēju

Kredītu apvienošana palīdzēs optimizēt jūsu maksājumus par vairākām kredītsaistībām. Apvienojot kredītus, iegūsiet tikai vienu. Turklāt, ja tie ir bijuši īslaicīgi kredīti ar lieliem ikmēneša maksājumiem, varēsiet izvēlēties jūsu ienākumiem atbilstošo ikmēneša maksājumu un atmaksāt summu pakāpeniski bez liekā stresa. 

Protams, pirms noslēdziet jaunu līgumu, vajadzētu pārliecināties, vai šis variants jums ir atbilstošs. Saskaitiet šī brīža izdevumus un salīdziniet ar iespējamiem tēriņiem pēc jaunā kredīta noformēšanas. 

Kredītsaistības – tas nav spriedums

Nenoliedzami, ir viegli dzīvot uz parāda, jo var iegādāties gandrīz visu, ko nevar iegādāties pa pilno summu uzreiz. Dažreiz kredītu noformēšana atmaksājas, jo tā varam nopirkt mašīnu, dzīvokli vai vienkārši ledusskapi, bez kura tiešām dzīve ir neiedomājama, jo pārtiku kaut kur jāglabā. Taču, ja tas ir ieradums – no tā steidzami jāatbrīvojas. 

Izmantojiet 5 pieminētās stratēģijas, lai tiktu vaļā no kredītsaistībām, un turpmāk apdomājiet katru savu pirkumu. Ir lietas, kuras var pagaidīt, kamēr sakrāsiet pietiekamu summu vai vismaz lielāko daļu.

Iemācieties būs līdzsvarā ar pieejamām finansēm, lai nevajadzētu aizdomāties par kārtējo aizdevumu.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas