Persona, turot rokā pildspalvu, uz kalkulatora rēķina savu parādsaistību summu, lai tos veiksmīgi pārvaldītu

Personīgās finanses

Kā pārvaldīt savas parādsaistības

Mārtiņš Hercs

2 min.

Finanšu problēmas, kas rodas parādsaistību dēļ, var negatīvi ietekmēt jūsu dzīvi un izraisīt stresu. Tikai efektīvi pārvaldot savas parādsaistības, ir iespējams izvairīties no finansiālām grūtībām. Comperia sagatavoja ieteikumus, kas jums palīdzēs atgūt finansiālo stabilitāti. 

1. Pārskatiet parādsaistības

Pirmais solis ceļā uz efektīvu parādu pārvaldību ir apzināties savu finansiālo situāciju. Rūpīgi izvērtējiet visas savas parādsaistības, tostarp kredītus un kredītkartes. Sarakstiet visu parādsaistību summu, procentu likmes un minimālos ikmēneša maksājumus. Tādējādi varēsiet gūt skaidru priekšstatu par to, cik daudz naudas jums jāatmaksā un kādi maksājumi ir jāveic katru mēnesi.

Priekšplānā klade ar kredītsaistību dzēšanas plānu un maks ar naudu, bet fonā sēž vīrietis pie datora

2. Prioritāšu noteikšana

Vairāku parādsaistību gadījumā ir svarīgi noteikt to atmaksas prioritāti. Iesakām sākt ar maksājumiem par parādsaistībām ar visaugstākajām procentu likmēm. Ieguldiet šo parādsaistību atmaksai visu lieko naudu, lai samazinātu maksājumu summu par procentiem. 

3. Izveidojiet parādsaistību atmaksas plānu

Viens no efektīvākajiem veidiem, kā pārvaldīt parādsaistības, ir izstrādāt atmaksas plānu. Novērtējiet savas finansiālās iespējas un noskaidrojiet, cik daudz līdzekļu katru mēnesi varat atvēlēt parādsaistību atmaksai. 

Apsveriet dažādas stratēģijas, piemēram, sniega bumbas metodi (vispirms jāsāk segt parādsaistības ar visaugstāko procentu likmi) vai, sedzot kredītu maksājiet vairāk par minimālo maksājumu. Izvēlaties stratēģiju, kas vislabāk atbilst jūsu finanšu mērķiem un iespējām. 

4. Sazinieties ar kreditoriem

Katram dzīvē var pienākt brīdis, kad nav iespējas segt parādsaistības savlaicīgi. Tādās situācijās nekautrējieties steidzami sazināties ar kreditoriem. Daži no viņu piedāvātiem risinājumiem, piemēram, kredītu apvienošana, var palīdzēt stabilizēt finansiālo situāciju un atvieglot maksājumu slogu. Ir svarīgi atcerēties, ka tikai savlaicīga saziņa ar kreditoriem var palīdzēt izvairīties no negatīvām sekām, piemēram, nokavējuma procentiem. 

Sievietei uz ceļiem dators, kurā viņa meklē, kā sazināties ar kreditoru par savām parādsaistībām

5. Samaziniet izdevumus un palieliniet ienākumus

Lai efektīvi pārvaldītu parādsaistības, ne mazāk svarīgi ir padomāt par savu budžetu. Izanalizējiet savus pašreizējos izdevumus un noskaidrojiet, kur varat ietaupīt naudu. Iespējams, jūs varēsiet samazināt izdevumus par izklaidēm vai mēģināt atrast lētākas alternatīvas biežāk veiktajiem pirkumiem. Apsveriet iespējas palielināt ienākumus, piemēram, apgūstot papildu prasmes, kas ļaus jums pelnīt vairāk naudas.

Mēs ceram, ka šie ieteikumi būs noderīgi cīņā ar pārmērīgām parādsaistībām. Taču der atcerēties, ka katra situācija ir atšķirīga, tāpēc visticamāk jums būs jāpielāgo katru no šiem veidiem tieši saviem finansiāliem apstākļiem. Regulāri novērtējiet savus panākumus un veiciet nepieciešamas korekcijas parādsaistību dzēšanas plānā. 

Mārtiņš Hercs

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas