Sieviete nolika galvu uz galda un tur tukšu maku, jo atkal pietrūkst naudas līdz algai

Personīgās finanses

Kāpēc vienmēr pietrūkst naudas?

Jeļena Rozentāle

4 min.

Ja Tu dzīvo no algas līdz algai, zini, ka neesi vienīgais, jo lielākai daļai cilvēku ir tā pati problēma. Protams, iemesli var atšķirties – kādam nepietiekama alga, bet kāds vienkārši neprot rīkoties ar savu naudu. Šis noteikti ir īstais brīdis, lai kaut ko mainītu gan savās domās, gan darbos!

Nedzīvo pāri saviem naudas līdzekļiem

Dzīvot pāri savām finansēm ir vislielākā problēma, jo, piekopjot tādu dzīves stilu, vai iekulties parādos. Šajā gadījumā bieži tiek ņemts viens kredīts, tad otrais un tā līdz bezgalībai, jo kādā brīdī vairs nespēj segt aizdevumu no saviem ienākumiem un nākas aizņemties naudu citur, lai atmaksātu iepriekš paņemto kredītu. Pasaki sev “stop”! Šis ceļš ved uz nekurieni, jo, esot parādos līdz ausīm, nevari brīvi elpot un dzīvot. 

Apdomā, kāpēc tas tā notiek? Kāpēc vienmēr pietrūkst naudas? Ko varētu darīt lietas labā? 

► Ja alga ir nepietiekama, lai varētu samaksāt komunālos vai ikdienā nepieciešamās lietas, ir laiks atrast citu darbu. Tāpat ir vērts sameklēt papildu ienākumu avotu, ko varēsi savienot ar esošo darbu. Tā Tu varēsi iegūt finansiālo neatkarību no kredītiem! Izlasi padomus kā pelnīt internetā

 Ja nemāki plānot savus izdevumus, ir laiks pieķerties tam! Tas ir vienkāršāk nekā izklausās – galvenais ir vēlme kaut ko mainīt!

Vīrietis rāda tukšas bikšu kabatas, jo pietrūkst naudas pirkumiem

Budžeta plānošana

Noteikti vairākkārt dzīvē esi dzirdējis tādu ieteikumu, bet vienmēr esi atlicis to uz vēlāku laiku, jo ir slinkums. Taču, ja vēlies iemācīties rīkoties ar savām finansēm, ir svarīgi atvelēt laiku budžeta plānošanai. 

  • Sākt nepieciešams ar piemērotās mobilās lietotnes sameklēšanas, piemēram, Monefy vai Budget planner vai vienkārši izmanto Excel un pats izveido nepieciešamās sadaļas. 
  • Tālāk saraksti savus mēneša ienākumus – alga, avanss, pabalsti, pensija, ienākumu no īpašuma izīrēšanas u.tml. 
  • Tad seko mēneša izdevumu apsekošana, kas ar laiku palīdzēs saprast, kur ir iespējams ietaupīt. Saraksti izdevumus par īri, komunālajiem maksājumiem, par telefonu un televīziju, par bērnu un savām pusdienām, tēriņi ceļam, mašīnas remontam, izdevumi par pārtiku, našķiem, higiēnas precēm, tēriņi izklaidei, t.sk. alkoholam, cigaretēm u.tml. kaitīgiem paradumiem. Protams, pieraksti arī citas lietas, kuram aiziet nauda.

Protams, pirmos mēnešus, lai tiešām iemācītos veikt pirkumus atbilstoši saviem ienākumiem, vajadzēs izskatīt visus savus čekus, pierakstīt tēriņos pilnīgi visu, arī nopirkto pa ceļam kafiju vai šokolādes batoniņu. Turklāt visu laiku vajadzēs plānotos pirkumus salīdzināt ar palikušo naudas summu! 

Vieglāk plānot budžetu noteikti būs tad, ja saņemsi naudu vismaz divreiz mēnesī (alga, avanss). Taču, ja nauda bankas kontā ienāk tikai vienreiz mēnesī, uzreiz iedali summu obligātajiem maksājumiem un atlikušo naudu sadali uz daļām: atzīmē, kādu summu nedēļā vari tērēt uz pārtiku u.tml. ikdienas lietām. 

Uzkrājumu veidošana

Iespējams tagad Tev liekās, ka veidot uzkrājumus nav iespējams, jo tā jau bieži pietrūkst naudas ikdienas tēriņiem, taču tā nav. Plānojot savu budžetu, ieliec sadaļu “neparedzētiem gadījumiem” un atliec sākumā vismaz pa 10 EUR mēnesī, pakāpeniski šo summu palielinot līdz vismaz 10% no algas. Lai vieglāk būtu orientēties savās finansēs, izveido internetbankā vēl vienu kontu, kur krāsi naudu. Tādi uzkrājumi neparedzētiem gadījumiem palīdzēs tikt galā ar situācijām, kurām iepriekš biji ņēmis kredītus

Otrs veids, kā iemācīt sevi atlikt naudu, izveidot mērķi, kam vēlies sakrāt. Varbūt ir kaut kas par ko sen sapņo, bet žēl naudas uzreiz nopirkt? Vai arī sen neesi bijis ceļojumā un vēlies atpūsties no ikdienas kņadas? Krāj naudu jaunam ritenim, telefonam, spēļu konsolei, mašīnai vai pirmajai iemaksai hipotekārajam kredītam.

Sieviete krājkasītē liek naudu, lai nākotnē nepietrūktu naudas

Plāno pirkumus laicīgi

Lai izvairītos no dārgākiem pirkumiem, ir vērts laicīgi ieplānot šos izdevumus. Ziemas jaku nākamajai sezonai ir vērts nopirkt ziemas izpārdošanā, kas notiek katru gadu pirms pavasara. Brīdī, kad paliek auksts un parādās pirmās salnas, siltās jakas būs dārgākas, kā arī ņemot vērā, ka lielāka daļa cilvēku atstāj visu uz pēdējo brīdi, atbilstošo izmēru arī būs grūti atrast. 

Nevajag visu pirkt vienā mēnesī un veidot robu finansēs! Izveido sarakstu ar lietām, kas Tev būs nepieciešamās tuvākajos mēnešos vai pat nākamgad, un ieliec pirkumus budžetā tā, lai nav jāizjūt naudas trūkums. Piemēram, Tu taču laicīgi zini, ka nākamajā sezonā bērnam vajadzēs jaunus apavus un ka skola atkal sāksies 1. septembrī. Gatavojies laicīgi! 


Sekojot līdzi augstākminētajiem padomiem un savam budžetam, Tu noteikti iemācīsies rīkoties ar savām finansēm apdomīgi. Nākamreiz, kad pietrūks naudas kādam lielākam pirkumam, kas tiešām nevar gaidīt, pieej rūpīgi kreditora atlasei un salīdzinikredītupiedāvājumus, lai izvēlotos izdevīgāko. Lai izvairītos no parādiem, maksājumus par kredītu iekļauj sava mēneša budžetā. Tā būsi pārliecināts, ka Tev visam pietiks naudas!

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas