Pulkstenis, kur norādīts laiks, kad sāk skaitīties nakts stundas, par kurām var saņemt samaksu

Personīgās finanses

Samaksa par darbu nakts stundās

Jeļena Rozentāle

2 min.

Ir darba vietas, kur ir jāstrādā arī nakts stundās, jo nevar pārtraukt darba procesu. Piemēram, darbs lidostā, degvielas stacijas veikalos vai kādā ražotnē. Arī ārstiem ir nakts dežūras un bieži darbinieki zvanu centros apkalpo klientus telefoniski arī nakts stundās. 

Kas ir nakts darbs? 

Ar nakts darbu ir jāsaprot nodarbinātību nakts laikā no plkst. 22.00 līdz plkst. 6.00, ja šajā periodā tiek strādāts ilgāk par divām stundām

Darbiniekiem, kam darbs saistīts ar īpašu risku, nakts darbs noteikti nedrīkst pārsniegt 8 stundas diennakts periodā. 

Ņemot vērā, ka bioloģiskais dzīves ritms cilvēkiem ir dienas laikā, par nakts darba laiku likumdošanā ir pieņemta papildu piemaksa. 

Vīrietim zvanu centrā nakts maiņa, par ko viņš saņems atbilstošu samaksu

Kādai ir jābūt piemaksai par nakts darbu?

Par nodarbinātību nakts laikā darba devējam ir jāmaksā papildus vismaz 50% no noteiktās stundas vai dienas likmes. Samaksa par nakts darbu var būt lielāka, ja darba līgumā ir norādīts citādāk, bet nedrīkst būt mazāka par likumā pieņemto. 

Jāņem vērā, ka gadījumos, ja Jums naktī jāstrādā svētku dienā, samaksa tiks aprēķināta gan par darbu svētku dienā, gan par darbu nakts stundās. Tātad šīs piemaksas tiks summētas un samaksātas papildu Jūsu noteiktām atalgojumam. Protams, ja šajā naktī vēl papildus strādājiet virsstundas, arī šī samaksa būtu jāsummē klāt iepriekšējām. 

Jāsaprot, ka nakts darbs, par ko papildus maksā, ir tikai tad, ja strādājiet no divām stundām un ilgāk laikā periodā no plkst. 22.00 līdz 6.00. Tas nozīmē, ja strādājiet, piemēram, no plkst. 15.00 līdz 24.00, Jums nemaksās papildus par nakts stundām, taču, ja darba laiks noteikts no plkst. 15.00 līdz 2.00, tad darba devējam būs jāizmaksā arī piemaksa. 

Uz galda noliktas divas mapes ar uzrakstiem “Darba alga”, “Piemaksas”, kalkulators un lapas ar samaksas aprēķiniem par nakts darbu

Kas var nestrādāt nakts stundās? 

Darba likumā 138. pantā ir noteikts, ka darbu nakts laikā nedrīkst veikt:

  • Jaunieši līdz 18 gadiem. 
  • Sievietes, kas ir gaidībās. 
  • Sievietes pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam. 
  • Sievietes, kas baro bērnu ar krūti. Šajā gadījumā ir nepieciešama zīme no ārsta par iesaistīto iespējamiem veselības draudiem. 

Svarīgi: 

  • Personu, kurai ir atvase līdz trīs gadiem, drīkst norīkot darbam naktī tikai ar viņa piekrišanu.
  • Nakts darbiniekam jānodrošina darbs dienas laikā, ja ir saņemts ārsta atzinums par šī darba slikto ietekmi uz personas veselību. 

Būtu jāapzinās, ka ir darba vietas, kas paredz darbu nakts laikā, līdz ar to, ja iepriekš jau ziniet par tādu darba grafiku, būtu jāapdomā citas darba iespējas. 

Lasiet arī par darba samaksu brīvdienās un svētku dienās!

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas