Vīrietis telefonā meklē vietu, kur aizņemties naudu ar sliktu kredītvēsturi

Aizdevumi

Kā aizņemties naudu ar sliktu kredītvēsturi

Jeļena Rozentāle

3 min.

Būtisks rādītājs, kas tiek ņemts vērā, izvērtējot kredīta piešķiršanu aizņēmējam, ir kredītvēsture. Licencētām kredītiestādēm Latvijā ir pienākums pārbaudīt klienta kredītsaistību atmaksas pagātni saskaņā ar pieņemtajām valsts normatīviem, līdz ar to aizņemties naudu ar sliktu kredītvēsturi var būt diezgan sarežģīti. Noskaidrosim, kādas darbības var veikt, lai paaugstinātu iespējas saņemt vēlamo kredītu. 

Kā tika sabojāta jūsu kredītvēsture? 

Sākotnēji jātiek skaidrībā ar cēloņiem, kas noveda pie nepatīkamām sekām. Tāpat ir svarīgi saprast, vai problēmas bija kā fiziskai vai juridiskai personai un kāda ir šī brīža situācija. 

  • Ja parāds izveidojās kā fiziskai personai, jums jāizvērtē, kādi faktori veicināja parāda uzkrāšanos. Varbūt jūsu tēriņi pārsniedza ienākumus? Vai tas bija saistīts ar kādu ārkārtēju situāciju? Vai bijāt ar kreditoru tajā brīdī veikuši pārrunas, lai vienotos par atlikto maksājumu vai parada maksājumu sadalīšanu vairākos maksājumos? 
  • Ja problēmas bija kā juridiskai personai, jums jāizvērtē, kāda bija uzņēmuma situācija un kas noveda pie parādu uzkrāšanos. Iespējams uzņēmums piedzīvoja problēmas ar darbības organizēšanu, vadību, konkurētspēju vai piegādātājiem? Ko esat darījuši, lai vērstu situāciju par labu? 

Uz galda nolikts dators, kurā ir atvērta lapa ar sliktu kredītreitingu – vai var aizņemties naudu ar sliktu kredītvēsturi

Kredītvēstures izvērtēšanā ir svarīgas visas detaļas, tai skaitā konkrētas darbības, ko parādnieks ir veicis attiecībā pret kredīta atmaksu. Turklāt, sniedzot sev atbildi uz augstāk minētiem jautājumiem, varēsiet saprast, kā rīkoties tālāk, lai uzlabotu sabojātu kredītvēsturi. Piemēram, samazināt tēriņus, vienoties par parāda atmaksu, uzsākt maksātnespējas procesu un turpmāk veikt savlaicīgu rēķinu apmaksu. 

Kāda ir šī brīža finansiālā situācija? 

Iespēja aizņemties naudu ar sliktu kredītvēsturi galvenokārt ir atkarīga no jūsu šī brīža finansiālās situācijas. Svarīgi saprast, vai uz kredīta pieteikuma brīdi esat atmaksājuši visus parādus. 

  • Ja kavējumi ir bijuši sen un šobrīd viss ir nomaksāts, ir lielākas iespējas saņemt kredītu, turklāt ar saprātīgu procentu likmi.  
  • Ja parādi joprojām nav pilnībā atmaksāti, tas var radīt šķēršļus kredīta saņemšanai. Tieciet galā ar problēmām un mēģiniet aizņemties vēlreiz, taču ņemiet vērā, ka šajā situācijā piešķirta procentu likme būs salīdzinoši augsta. 
  • Ja maksātnespējas process vēl nav noslēdzies, saņemt kredītu nevarēsiet, taču jūsu izredzes palielināsies pēc maksātspējas atjaunošanas. 

Ne mazāk svarīgi ir izvērtēt šī brīža ienākumus un izdevumus. Kreditoriem ir jāpārliecinās, ka jums ir pietiekami lieli ienākumi, lai atmaksātu kredītu, un ka jūsu izdevumi ir pietiekami mazi, lai jūs varētu to izdarīt un neatkārtotos iepriekšējā situācija, kas noveda pie sabojātās kredītvēstures.

Persona sēž pie galda un mobilajā telefonā aizpilda pieteikumu kredītam, jo var aizņemties naudu ar sliktu kredītvēsturi

Kādas iespējas aizņemties naudu ar sliktu kredītvēsturi? 

Kā noskaidrojām, iespēja aizņemties ir atkarīga no situācijas kopskata – apstākļi, veiktas darbības un iegūtais rezultāts. Atrisināta parādu problēma palielina iespējas saņemt kredītu, taču ir daži zemāk aprakstīti “bet”. 

Izsniegt kredītu personai, kurai iepriekš ir bijušas problēmas ar savlaicīgu atmaksu, ir riskanti. Tamdēļ kredītiestādes parasti tādiem aizņēmējiem, pie nosacījuma, ka šobrīd visi parādi ir sakārtoti, piedāvā augstākas procentu likmes. Tāds risinājums kreditoriem palīdz aizsargāt sevi no iespējamiem zaudējumiem. Turklāt aizņēmējam var tik izteiktas stingrākas prasības un ierobežojumi attiecībā uz kredīta summu, atmaksas termiņu un citiem faktoriem. 

Saņemt zemāku procentu likmi ir iespējams, izvēloties kredītu pret nodrošinājumu. Variet ieķīlāt savu nekustamo īpašumu vai automašīnu, lai saņemtu kredītu uz izdevīgākiem nosacījumiem. Turklāt kredītiestādes var samazināt likmi arī gadījumos, kad kredīts tiek ņemts ar galvotāju.

 

Svarīgi atcerēties, ka aizņemšanās ar sabojātu kredītvēsturi vienmēr ir saistīta ar riskiem, piemēram, ar augstu procentu likmi un īpašuma konfiscēšanu, tāpēc lēmums par aizņemšanos jāpieņem pārdomāti.

Izvērtējiet savu finansiālo situāciju un reālas iespējas atmaksāt kredītu laikā, lai atkārtoti neuzkāptu uz tiem pašiem grābekļiem. Veiciet visus nepieciešamos pasākumus, lai atgūtu kreditoru uzticamību. 

KREDĪTI

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas