Uz galda stāv mājiņa un mājas projekts, kas sagatavots kredīta pieteikumam mājas būvniecībai

Aizdevumi

Kredīts mājas būvniecībai

Jeļena Rozentāle

3 min.

Uzbūvētas un gatavas dzīvošanai mājas labprātāk pērk, jo nav jādomā par papildu labiekārtošanu. Arī kreditori šādām mājām labprātāk izsniedz kredītus, jo ir vieglāk aprēķināt nekustāmā īpašuma vērtību, kā arī ir lielāks potenciāls kredīta atmaksai. 

Tomēr ir cilvēki, kas vēlas uzbūvēt savu māju no pašiem pamatiem, ieguldot tajā visus spēkus. Protams, ir iespējams saņemt kredītu mājas būvniecībai, taču ir jārēķinās ar to, ka no sapņa par māju līdz reālajai mājai, kur varēsiet pārvākties un dzīvot, paies gadi.

Saņemts kredīts mājas būvniecībai, tāpēc šobrīd process jau virzās uz priekšu

Kāpēc labāk pirkt gatavo māju jeb mājas celšanas negatīvās puses. 

Sāksim ar lietām, kas jāsaprot, pirms pieņemiet lēmumu par kredītu mājas būvniecībai. 

 • Ja Jums nav zemes, kur plānojiet celt savu māju, būs jāapdomā un jāatrod piemērots būvniecībai zemes gabals. Jums noteikti jāpārliecinās būvvaldē, vai tur drīkstēs celt dzīvošanai paredzēto ēku. Noteikti uzreiz aizdomājāties par infrastruktūru, jo ievilkt ūdeni vai elektrību maksās prāvu naudas summu. Gatavā projekta novērtējumu varēs pazemināt arī garām ejošā šoseja vai blakus esošā lidosta. 
 • Lai Jums izsniegtu kredītu mājas būvniecībai, būs jāsagatavo mājas projekts un jāaprēķina visas izmaksas, kas radīsies būvniecības laikā. Ja vien neesiet arhitekts, dizainers, celtnieks vai tml. profesijas pārstāvis, Jums vajadzēs algot profesionāli, kas, ņemot vērā Jūsu vēlmes, sagatavos nepieciešamo projektu. Noteikti jāapdomā izmaksas par komunikācijām un zemes labiekārtošanu arī apkārt mājai, piemēram, žogs u.tml. Šo projektu gala rezultātā būs jāsaskaņo būvvaldē un tikai tad variet doties pie kreditora. 
 • Ja Jums tiks izsniegts kredīts mājas būvniecībai, ņemot vērā inflāciju un neparedzētas pasaules situācijas (piemēram, Covid-19 vai karš), izmaksas ar gadiem var pieaugt un būs krietni dārgākas nekā bija sākotnēji aprēķināts, līdz ar to būs jādomā par papildu naudas līdzekļiem. 
 • Ja neplānojiet no pašiem pamatiem māju būvēt savām rokām, būs jāatrod celtniecības firma vai individuālos celtniekus, kas to paveiks. Kā liecina atsauksmes no tiem, kas bija uzdrošinājušies celt māju, tas nemaz nav tik viegli, jo parasti tiem apzinīgākiem, centīgākiem un sava darba profesionāļiem darba netrūkst, līdz ar to var gadīties uzkāpt uz grabekļiem pirms tiek atrasti tie īstie darbinieki.

Divi celtnieki skatās projektu mājas būvniecībai, kuram tika izsniegts kredīts

Priekšrocības savas mājas būvniecībai. 

Protams, savas mājas būvniecībai arī ir plusi. 

 1. Varēsiet izvēlēties vietu, kur vēlaties būvēt māju un dzīvot. 
 2. Varēsiet uzbūvēt māju tādu, kādu to vēlaties un esiet iecerējis. Nebūs jāsamierinās ar nepietiekami lielu virtuvi vai ar telpu trūkumu. 
 3. Varēsiet izvairīties no kļūdām, kas var rasties būvniecības stadijā. Pērkot gatavo māju, variet nepamanīt kļūdas, kas tika pielaistas un to labošana var izmaksāt lielu naudas summu. 

Priekšrocības mājas būvniecībai no pamatiem ir salīdzinoši maz attiecībā pret gatavās mājas iegādi, jo tas ir diezgan riskants pasākums, īpaši šī brīža pasaules situācijā. Ir zināmi daudz gadījumi, kad 2000. gadu sākumā paņemtie kredīti dzīvojamo ēku būvniecībai ir beigušies ar lieliem parādiem un maksātnespējas procesiem, kad bija pienākusi finansiālā krīze. Nepabeigtās mājas vēl šur tur tā arī stāv. Protams, nav teikts, ka tas ir Jūsu gadījums, bet noteikti ir jābūt gatavam jebkādām situācijām un jāsaprot, vai spēsiet turpināt atmaksāt kredītu arī pēc vairākiem gadiem.

Persona ir atnākusi uz konsultāciju pie finanšu speciālista, jo vēlas paņemt kredītu mājas būvniecībai

Kāds kredīts piemērots mājas būvniecībai?

Mājas būvniecībai, tāpat kā jau uzbūvētās mājas iegādei ir iespēja paņemt hipotekāro kredītu. Naudas summa, procentu likme un visi nosacījumi, ko Jums var piedāvāt kreditors, ir atkarīgi no dažādām niansēm: 

 • Nekustāmā īpašuma atrašanas vieta. 
 • Pieejamās infrastruktūras vietai, kur būvēsiet māju. 
 • Zemes un nākotnē gatavās mājas novērtējums. 
 • Nodrošinājuma novērtējums. Ieķīlāt ir iespējams kā esošo īpašumu, tā arī nākotnes būvi.  
 • Jūsu kredītreitings
 • Galvotāja, ja būs nepieciešams, kredītreitings. 

Hipotekāro kredītu parasti ņem uz ilgu laiku – līdz pat 30 gadiem, līdz ar to kreditors pievērš uzmanību arī Jūsu vecumam, kas tiks sasniegts uz kredīta atmaksas beigu termiņu. Sasniedzot attiecīgo kredītiestādes pieņemto vecumu (parasti tie ir 60 gadi), iespējams būs jārēķinās ar augstākiem izdevumiem kredīta apdrošināšanai. Hipotekārajam kredītam noteikti ir jārēķinās ar izdevumiem par apdrošināšanu.

Uz galda māju maketi, celtniecības krāns un nauda – kredīts mājas būvniecībai

Secinājumi. 

Pieņemot lēmumu būvēt savu māju, noteikti vēršaties uzreiz pēc konsultācijas pie finanšu iestādes. Pie tam noteikti izvērtējiet un salīdziniet vairākus kreditorus, lai varētu izvēlēties labāko variantu. Kreditors noteikti pastāstīs kādi dokumenti ir nepieciešami, kam pievērst uzmanību un ar kādiem izdevumiem un summu var rēķināties. 

Noteikti jautājiet arī par Altum vai citiem iespējamiem atbalstiem, kam iespējams pieteikties, piemēram, atbalsts ģimenēm ar bērniem vai jaunajiem speciālistiem.

Ja Jūsu vēlmes ir pieticīgākās un vēlaties vien uzbūvēt nelielu dārza mājiņu, kur var citreiz palikt pa nakti, aizbraucot no pilsētas kņadas, pievērsiet uzmanību patēriņa kredītam.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas