Vīrietis liek vienu virs otra mazus koka klucīšus, kuriem virsu ir procentu zīme, jo ir svarīgi zināt informāciju par procentiem par aizdevuma lietošanu

Aizdevumi

Procenti par aizdevuma lietošanu

Jeļena Rozentāle

3 min.

Pieņemot lēmumu aizņemties naudu kredītiestādē, svarīgi izpētīt nosacījumus, kurus var piedāvāt aizdevēji. Nozīmīgākā detaļa – procenti par aizdevuma lietošanu jeb procentu likme, ko piemēro aizdevējs izsniegtai aizņēmuma summai. 

Kā tiek aprēķināti procenti par aizdevuma lietošanu? 

Izvēlēties kredītiestādi, ar kuru noslēgsiet līgumu, vajadzētu rūpīgi, pievēršot uzmanību maksimāli iespējamai gada procentu likmei (GPL), ko parasti aizdevēji norāda savos piedāvājumos. Taču, jāsaprot, katram potenciālajam aizņēmējam tā tiks aprēķināta individuāli, ņemot vēra vairākas nianses. 

Procentu likme ir maksa, ko aizņēmējam jāmaksā par aizņemto no kredītiestādes summu. Tā var būt mainīga vai fiksēta un to vienmēr aprēķina kā procentu daļu no aizdevuma summas. Lielākoties to pakārto gada griezumam, lai būtu vieglāk orientēties piedāvājumos. 

Piemēram, aizņemoties 1000 EUR uz 12 mēnešiem ar GPL 5%, gada laikā būs jāpārmaksā 50 EUR vai aptuveni 4,17 EUR mēnesī. Formula ir sekojoša: 1000x5/100 jeb 1000x5%. 

Izpētiet aizdevēju piedāvājumus un aprēķiniet savām iespējām piemērotāko variantu, ņemot vērā aprēķinājuma formulu. Tādējādi jums izdosies izvēlēties izdevīgāko variantu. 

Vīrietis sēž pie galda, lasa kredītlīgumu un aprēķina uz kalkulatora kopējos procentus par aizdevuma lietošanu

Kā tiek aprēķināta individuālā procentu likme? 

Procentu likmes informācija, ko redzēsiet aizdevēja mājaslapā, nav gala piedāvājums, jo katram aizņēmējam to aprēķina, ņemot vērā vairākus faktorus, tostarp: 

  • Vēlamo aizdevuma summu;
  • Izvēlēto aizdevuma termiņu;
  • Aizņēmēja kredītreitingu

Īpaši svarīgs ir pēdējais punkts, jo aizdevējs pārbauda klienta kredītvēsturi un ienākumu apjomu. Aizņēmējam ar labu kredītvēsturi un stabiliem oficiāliem mēneša ienākumiem ir izredzes saņemt krietni izdevīgākus aizdevuma nosacījumus, kas nozīmē, ka procentu likme būs zemāka, salīdzot ar aizņēmēju, kuram iepriekš bijušas problēmas ar aizdevumu savlaicīgu atmaksu. 

Kas vēl var būt iekļauts procentos par aizdevuma lietošanu?

Aizņēmējam, izvēloties piemērotāko kredītiestādi, jābūt uzmanīgākam un jāizskata visus iekļautos aizdevuma noformēšanā izdevumus. Tie var būt: 

  • Komisijas maksa par aizdevuma izsniegšanu. Tā var būt fiksēta summa vai konkrēts procents no aizņēmuma summas. 
  • Apdrošināšanas prēmijas maksa lielākoties tiek iekļauta lielos ilgtermiņa aizdevumos. Tā pasargā no nestabilās finansiālās situācijas, bet tai pašā laikā palielina saistītos ar aizdevumu izdevumus. 
  • Citas papildu maksas ir reti sastopamas, taču jebkurā gadījumā būs pieminētas līguma nosacījumos, tāpēc vienmēr izlasiet kredītlīgumu pirms parakstīšanas. 

Kopumā kredītlīgumā būs pieminēti līdzīgi nosacījumi: 

• Aizdevuma summa: 500 EUR

• Aizdevuma termiņš: 30 dienas

• Procentu likme: 20%

• Komisijas maksa: 10% no aizdevuma summas

To aprēķina sekojoši:

►Procentu maksājums = (aizdevuma summa x procentu likme / 365) x aizdevuma termiņš = (500 x 0,2 / 365) x 30 = 8,22 EUR

►Komisijas maksa = 500 x 0,1 = 50 EUR

►Kopējā atmaksājamā summa = aizdevuma summa + procentu maksājums + komisijas maksa = 500 + 8,22 + 50 = 558,22 EUR, tātad kopumā mēneša laikā būs jāpārmaksā 58,22 EUR 

Vienmēr detalizēti izpētiet kredītiestādes piedāvājumu un piedāvātos nosacījumus, veicot nepieciešamos aprēķinus, lai izvēlētos visizdevīgāko procentu likmi. 

Uz melnas tāfeles vairākas procentu zīmes, taču lupa aizkavējusies virs vienas, jo ir svarīgi zināt, kas vēl var būt iekļauts procentos par aizdevuma lietošanu

Kā saņemt izdevīgu procentu likmi? 

Kā noskaidrojam, procenti par aizdevuma lietošanu ir atkarīgi no vairākiem faktoriem, taču svarīgāko lomu izteiktajā aizņēmējam piedāvājumā spēlē tieši klienta kredītreitings. 

Atbilstība šīm lietām var paaugstināt jūsu izredzes uz izdevīgāku procentu likmi: 

  • Laba kredītvēsture, kas par aizņēmēju liecina kā par uzticamu maksātāju. 
  • Zems risks aizdevējam, kas tiek aprēķināts, ņemot vērā aizdevuma summu, termiņu, klienta kredītreitingu, tostarp ienākumu apmēru.
  • Nodrošinājums, jo vērtīgāks ieķīlāts īpašums, jo zemākā procentu likme. 
  • Konkurence tirgū – tā arī var spēlēt lielu lomu, tāpēc bieži varam sastapt jauniem klientiem adresētos piedāvājumus ar bezprocentu periodu

Lai vai kā, bet svarīgākais ir vienmēr izpētīt vairākus piedāvājumus no kredītiestādēm, lai būtu iespēja izvēlēties vienīgo un izdevīgāko. Salīdziniet kredītus Comperia vietnē un izdariet izvēli, ņemot vērā tikko uzzināto informāciju par procentiem un maksu par aizdevuma lietošanu. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas