Tumšā telpā finanšu krāpnieks maskā pie datora mēģina apkrāpt cilvēkus, ievācot konfidenciālos datus

Interesanti raksti

Kā pasargāt sevi no finanšu krāpniekiem

Jeļena Rozentāle

3 min.

Diemžēl kļūt par finanšu krāpnieku upuri var ikviens no mums, neatkarīgi no tā, kādu norēķinu veidu izmanto – skaidrā naudā vai ar bankas karti. Šobrīd veidi, kā noziedznieki mēģina izkrāpt naudu ir daudz – internetā, ar SMS, zvanu, sociālajos tīklos vai reālajā dzīvē un, lai gan par to daudz runā, vienmēr gadās kāds, kurš neko nav dzirdējis un uzķeras uz krāpniekiem. 

Kā pasargāt sevi? 

Finanšu krāpnieki pastāvīgi attīsta savus krāpšanas paņēmienus, pielietojot ne vien labas zināšanas finanšu jomā, bet arī bieži manipulējot ar cilvēkiem, liekot viņiem pieņemt impulsīvus lēmumus. Izskatīsim metodes, kas var noderēt ikviena cilvēka finanšu drošībai. 

  1. Izvairieties no norēķiniem skaidrā naudā

Lai gan Latvijā salīdzinoši reti var sastapt viltotas naudas banknotes, risks vienmēr pastāv. Lai no tā izvairītos, vismaz uzziniet, kā atšķirt īsto naudu no viltotas

  1. Neglabājiet makā bankas kartes kopā ar parolēm

Tādējādi jūs atvieglosiet darbu kabatas zagļiem, kuri izvelkot tādu dāvanu, pasteigsiet noņemt visu naudu tuvākajā bankomātā. 

  1. Nevienam nesniedziet savas bankas kartes datus

Banku darbinieki nekad jums nezvanīs un neprasīs sniegt kartes datus – CVV, kartes numuru, datumu, tāpat neprasīs kaut ko apstiprināt ar Smart-ID. Tiklīdz izdzirdiet tādu lūgumu, esiet pārliecināti – tie ir finanšu krāpnieki. 

Trīs bankas kartes, melna, sudraba un zelta krāsās, kuru datus nedrīkst sniegt citām personām

  1. Nepieļaujiet iespēju pieslēgties jūsu ierīcei attālināti

Bieži krāpnieki zvanot prasa atļauju pieslēgties jūsu ierīcei, lai tādējādi varētu šķietami jums palīdzēt, bet tajā brīdī zogot jūsu datus un paroles. 

  1. Neglabājiet svešās ierīcēs login un paroles, lai atvieglotu autorizāciju

Protams, šo informāciju variet glabāt personīgajās ierīcēs, ja esiet simtprocentīgi pārliecināti par to drošību un nekad nevienam svešam cilvēkam nedodiet tam piekļuvi, taču koplietošanas, darba datoros to nevajadzētu darīt, jo nākamais lietotājs var pielietot šos datus krāpšanas nolūkos. 

  1. Esiet uzmanīgi, pieslēdzoties publiskajam WI-FI

Ir programmas, kas var nolasīt personīgos datus, kas tiek ievadīti, pieslēdzoties pie konkrētā publiskā tīkla. Tādejādi brīdī, kad to izmantojiet, neizmantojiet internetbanku un neveiciet pirkumus ar karti. 

  1. Izmantojiet interneta pirkumiem citu bankas karti 

Proti šajā kartē ieskaitot vien summu, kas ir nepieciešama konkrētam pirkumam. Lasiet arī par citām drošības metodēm, veicot pirkumus internetā

  1. Esiet uzmanīgi ar saņemtajiem e-pastiem

Nekad neatveriet pielikumus, kuros var būt vīruss, un neklikšķiniet pa saitēm, kas tiek atsūtītas no aizdomīgiem adresātiem. Šobrīd bieži it kā raksta policija vai pasts, ar lūgumu veikt maksājumu. Pārbaudiet adresāta e-pastu – varēsiet pārliecināties, ka tas nepieder šīm valsts iestādēm. Atsūtītā saite, uz kuru jānospiež, arī nepieder oficiālajai iestādei, tāpēc vienmēr pārbaudiet URL pareizību. Tāpat var sastapt vēstules ar informāciju par mantojumu, kuru iespējams saņemt nosūtot savus personīgos datus. Nekad nevienam nesūtiet savus datus! 

  1. Pārliecinieties par bankomāta drošību

Rūpīgi apskatiet bankomātu, pirms to izmantojiet. Tur nevajadzētu būt, piemēram, aizdomīgām kamerām vai tastatūras uzlikām utt. Tas vairāk attiecināms uz bankomātiem, kas stāv ārā.  

Sieviete liek bankas karti bankomātā, lai izņemtu naudu, pirms tam pārliecinoties par drošību

  1. Rūpīgi apdomājiet piedalīšanos loterijās

Arvien biežāk sociālajos tīklos var sastapt krāpniekus, kas izveidojuši pazīstamā uzņēmuma profilu un veido it kā izlozes. Cilvēki nepārliecinoties par profila īstumu dalās ar postu un raksta komentārus. Vēlāk krāpnieki šiem cilvēkiem nosūta personīgās ziņas ar priecīgu vēsti par laimestu un lūdz nosūtīt personīgos datus vai ievadīt kartes datus, uzklikšķinot uz atsūtītās saites. Esiet piesardzīgi! 

Ko darīt, ja esmu apkrāpts? 

Lielāka daļa cilvēku sāk aizdomāties par visiem augstāk minētiem aizsardzības veidiem vien tad, kad pašiem nācās saskarties ar finanšu krāpniekiem un pazaudēt naudu. 

Ja tas gadījās, pirmais, kas jāizdara, ir jāpazvana savai bankai un jānobloķē karte. Telefona numuru, uz kuru zvanīt, vienmēr var atrast uz bankas kartes vai oficiālajā bankas mājaslapā. Otrkārt, internetbankā uzrakstiet iesniegumu par krāpnieciskiem naudas pārvedumiem, ja jums tādi bijuši. Treškārt, sazinieties ar policiju un uzrakstiet iesniegumu. 

Turpmāk esiet uzmanīgi un parūpējieties par savas ierīces drošību ar operētājsistēmas atjauninājumiem, antivīrusa nodrošināšanu, izveidojiet drošas paroles un nekad nevienam nesniedziet savus personīgos vai bankas kartes datus. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas