Salīdziniet kredītiestādes un aizņemieties izdevīgāk. Aizdevums jebkādiem mērķiem un vajadzībām īsā laikā.
Saņemt
Investējiet un iegūstiet papildu finanses savu mērķu sasniegšanai.
Investēt
Pašnodarbinātība ir lieliska alternatīva tiem cilvēkiem, kuriem dažādu iemeslu dēļ nav izdevīgi atvērt individuālo komersantu (IK), lai gan atšķirība starp abiem saimnieciskās darba veicējiem lielākoties ir tieši reģistrācijas procesā. Pārsvarā kļūt par pašnodarbināto nolemj tie, kas darbojas par frīlanseriem, nagu servisa meistariem, fotogrāfiem, grāmatvežiem, privātskolotājiem, tulkotajiem vai citās līdzīgās profesijās, kur jādarbojas individuāli un bez noteikta mēneša ienākumu apmēra. Uzzināsim zemāk, kā kļūt par pašnodarbināto Latvijā.
Pašnodarbinātības priekšrocības un trūkumi
Pašnodarbināta persona ir saimnieciskās darbības veicēja, kuras jāveic iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksājumi un valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) saskaņā ar iegūtiem ienākumiem vai apgrozījumu.
Pie priekšrocībām var pieminēt vieglu reģistrācijas procesu, iespēju apvienot ar nodarbinātību algotajā darba vietā un darīt to, kas tuvāk sirdij, turklāt papildus nopelnot. Pašnodarbināta persona savās darbībās ir neatkarīga un pati var izlemt kā darboties, pakārtojot tam savu laiku.
Taču trūkumu arī nav maz. Pašnodarbinātai personai, īpaši, ja tā nekur citur nav nodarbināta, būs jāsaskaras ar neprognozējamiem ienākumiem, īpaši saimnieciskās darbības sākumā. Pašnodarbinātajam pašam jāatbild par nodokļu iemaksām un jākārto grāmatvedības žurnālu.
Kā kļūt par pašnodarbināto personu?
Nolemjot veikt jebkādu saimniecisko darbību un veikt no tās ienākumus, ir jāsāk ar reģistrācijas procesu Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Tehnoloģiju ērā šis process ir vienkāršs, jo visu var izdarīt neizejot no mājām. Dodieties uz VID EDS sistēmu un vienkārši aizpildiet veidlapu ar nosaukumu “Nodokļu maksātāja (fiziskās personas) reģistrācijas lapa”.
Veidlapā ir jānorāda dati par sevi un saimnieciskas darbības statiskās klasifikācijas kods (NACE2 kods). To variet precizēt Centrālās statistikas pārvaldes mājaslapā. Ņemiet vērā, ka ir jomas, kuras nevar reģistrēt kā saimniecisko darbību, piemēram, pasažieru aviopārvadājumi, automobiļu pārdošanu u.tml.
Šobrīd pašnodarbinātās personas biežāk visus maksājumus veic ar internetbankas starpniecību, taču, ja piedāvāsiet pakalpojumu, par kuru pircēji varēs norēķināties ar bankas karti vai skaidrā, būs jāreģistrē arī elektronisko kases aparātu.
Kādus nodokļus jāmaksā pašnodarbinātai personai?
Kļūstot par pašnodarbināto personu, būs pašam jādomā par nodokļu apmaksu, jo to vairs nedarīs darba devējs jūsu vietā. Reģistrējot saimniecisko darbību, variet izvēlēties vienu no zemāk minētājiem saimnieciskās darbības režīmiem.
IIN maksāšanas režīms
Šajā variantā tiek piemērota progresīvā likme, kur ienākumiem līdz 20004 eiro piemēro 20%, līdz 78100 eiro – 23%, vairāk – 31%. Reizi ceturksnī ir jāmaksā IIN avansa maksājumi.
Turklāt šajā gadījumā ir paredzēts arī obligātais minimālais IIN – 50 EUR, no kura tiek atbrīvoti tie, kas strādā algotajā darbā un maksā nodokļus, veic VSAIO kā par pašnodarbināto personu, kopj bērnu līdz divu gadu vecumam ar izsniegto B lapu vai par pirmo un pēdējo saimnieciskās darbības reģistrācijas gadu.
Mikrouzņēmumu nodoklis (MUN)
MUN likme mainās atkarībā no apgrozījuma. Ieņēmumiem līdz 25000 eiro gadā piemēro 25%, vairāk – 40%. Ņemiet vērā, ka šo saimnieciskās darbības režīmu nevarēsiet izvēlēties, ja esiet pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs.
Patentmaksa
Ir ierobežotas darbību jomas, kuras var pieteikt šīm saimnieciskās darbības režīmam un maksāt fiksēto maksājumus – šobrīd par gadu maksa sastāda 17 eiro.
Neatkarīgi no izvēlētā režīma (neattiecināms uz patentmaksu) ir jāveic arī VSAOI, ja ienākumi pārsniedz 620 eiro mēnesī vai 1860 eiro ceturksnī. Likme ir 31,07% vai vecuma pensijas saņēmējiem – 29,36%. Ja neesiet nodarbināts algotajā darbā, būs jāveic minimālās iemaksas reizi ceturksnī.
Informācija sagatavota, pamatojoties uz VID datiem par saimnieciskās darbības veicējiem.
Jeļena Rozentāle