Persona liek monētu stikla burciņā, kas stāv uz portatīvā datora, jo uzzināja, kā veidot uzkrājumus jautri un noderīgi

Personīgās finanses

Kā veidot uzkrājumus

Jeļena Rozentāle

3 min.

Pie lēmuma veidot uzkrājumus varam nonākt brīdī, kad rodas finansiālās problēmas, jo tikai saskaroties ar sarežģītām dzīves situācijām saprotam uzkrājumu nozīmi. Nepārprotami, process prasa disciplīnu, kas ar laiku kļūs par noderīgu ieradumu, ja nepametīsiet uzkrājumu veidošanu novārtā. Līdz ar to – pirmā pareiza atbilde uz jautājumu “kā veidot uzkrājumus” ir – “sākt krāt”. 

Soļi, kā veidot uzkrājumus

  1. Tiklīdz esiet izdomājuši veidot uzkrājumus, uzreiz atlieciet kādu summu. Turpmāk visdrošāk atlikt summu uzreiz ienākumu saņemšanas dienā, turklāt iepriekš vajadzētu izdomāt principu, vadoties pēc kura to darīsiet. Lūk, daži varianti: 
  • Atlikt konkrētu summu, piemēram, 50 EUR mēnesī; 
  • Atlikt summu procentuālā attiecībā pret visiem ienākumiem, piemēram, 10% no algas;
  • Atlikt saņemto pabalstu summu, piemēram, ģimenes valsts pabalstu, kas attiecīgi atkarīgs no bērnu skaita ģimenē;
  • Atlikt neparedzētus ienākumus pilnā apjomā, piemēram, saņemtos pārmaksātus nodokļus
  1. Uzkrājumu summu svarīgi atdalīt no pārējās naudas, lai nerastos kārdinājums to iztērēt. Lielisks risinājums – atsevišķs bankas konts, kuram nav aktīvas bankas kartes. Vēl drošāk izvēlēties variantu, kas liedz iespēju izņemt naudu jebkurā brīdī. Tāds variants paglābs no spontāniem pirkumiem un jums būs laiks apdomāt tā patieso nepieciešamību. 
  2. Lai uzkrājumu veidošana nesagādātu grūtības, nepieciešams pieturēties pie šiem svarīgiem nosacījumiem: 
  • Pārvaldiet savu budžetu. Summai, ko vēlēties iekļaut uzkrājumu kontā, jābūt iekļautai budžetā, lai varētu sadalīt atlikušo naudu starp pārējiem izdevumiem. Turklāt nevajadzētu pārspīlēt ar uzkrājumu mēneša summu, jums jāpietiek ar saņemtajiem ienākumiem visiem svarīgiem maksājumiem un pirkumiem. 
  • Izdomājiet uzkrājumu mērķi. Tas ir nepieciešams, lai nenovirzītos no plāna. Turklāt, atsevišķos momentos ir noderīgi arī noteikt summu, ko vēlieties sakrāt, un termiņu, kurā nepieciešams to panākt. Kā pareizi noformulēt mērķi, lasiet šajā rakstā Kā sasniegt finansiālus mērķus.

Mamma kopā ar meitu liek krājkasītē-cūciņā monētas, jo uzzināja, kā jautri veidot uzkrājumus

Noderīgi uzkrājumu ieteikumi 

Internetā variet atrast noderīgus ieteikumus, kā veidot uzkrājumus ar prieku jeb spēles veidā. Tie var noderēt uzstādītiem ģimenē uzkrājumu mērķiem. Lūk, daži varianti: 

  • Atlikt katru mēnesi summu, pamatojoties uz laika apstākļiem iepriekšējā mēnesī. Piemēram, minimālā gaisa temperatūra februārī Latvijā ir bijusi –23,7 °C, tāpēc atliekam krājkasītē 23 vai 24 EUR. Vasarā gan būtu jāskatās uz visaugstāko gaisa temperatūru. 
  • Atlikt katru nedēļu summu atkarībā no tās kārtas numura šogad. Tas nozīmē, ka pirmajā janvāra nedēļā krājkasītē būtu jāatliek 1 EUR, bet pēdējā gada nedēļā – 52 EUR. Cik izdosies sakrāt 52 nedēļu laikā? 
  • Atlikt katru dienu centu vairāk. Sāciet ar vienu centu pirmajā dienā, diviem centiem otrajā utt. Pēdējā gada dienā būtu jāatliek – 3,65 EUR. Protams, nevajag sev sarežģīt dzīvi un vienkārši iepriekš saskaitiet kādu summu būtu jāatliek konkrētajā mēnesī, pamatojoties uz šiem spēles noteikumiem. Varu pačukstēt, martā būtu jāatliek kopumā 23,25 EUR, bet decembrī – 108,50 EUR. 

Protams, visērtāk būtu izmantot piedāvāto gandrīz jebkurā bankā pakalpojumu, kas ļauj noapaļot iztērēto naudas summu līdz pilnam eiro, pārskaitot starpību krājkontā. Tiem, kas izmanto ikdienā tikai norēķinu karti nevis skaidro naudu, pa gadu var sakrāties laba summa. 

Kāpēc vajag veidot uzkrājumus

Uzkrājumu veidošanu visiem vajadzētu padarīt par ieradumu, jo tādējādi nodrošinām sev finansiālo stabilitāti sarežģītajās dzīves situācijās, ar kurām katram kaut reizi dzīvē sanāk saskarties. 

Uzkrājumi var palīdzēt tikt ārā no ārkārtas situācijām, piemēram, atrisināt smagas veselības problēmām un pārdzīvot bezdarbu. Ar mērķa uzkrājumiem jūs variet realizēt savus plānus, piemēram, nopirkt jaunu mašīnu vai iegūt izglītību. Turklāt, veidojot uzkrājumus, ilgtermiņā iegūsiet finansiālo neatkarību, jo varēsiet paļauties paši uz sevi – nevajadzēs meklēt palīdzību pie draugiem vai kredītiestādēs. 

Uzkrājumi – tas ir finansiāls drošības spilvens, ko var atļauties katrs, kas domā par savu nākotni. 

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas