Kredīta nemaksāšanas sekas ir tādas pašas kā attēlā redzamie krītošie klucīši – viena kļūda noved pie otrās utt.

Personīgās finanses

Kredīta nemaksāšanas sekas un iespējamais risinājums

Jeļena Rozentāle

3 min.

Aizņemoties naudu no kredītiestādes, vajadzētu paturēt prātā, ka aizdevuma nemaksāšanas gadījumā var sekot nopietnas sekas, kas ne vien radīs problēmas aizņemties nākotnē, bet arī traucēs dzīvi. 

Vienmēr, ņemot kredītu, apdomājiet savas spējas to atmaksāt noteiktā laikā. Tas it ļoti svarīgi, jo šajā gadījumā rīkoties bezatbildīgi būtu absurdi. 

Kā pareizi aizņemties? 

Pirmkārt, vēl pirms aizņematies vajadzētu padomāt par tādu iespēju kā kredīta apdrošināšana, kas ir ļoti noderīga brīžos, kad neparedzēto dzīves situāciju gadījumos nav pietiekamu naudas līdzekļu maksājumu veikšanai. Šai opcijai noteikti ir jāpiesakās, ja aizņematies lielu summu! Protams, tie ir papildu izdevumi, toties liels atbalsts brīdī, kad pazaudēts darbs vai ir iestājies cits apdrošināšanas gadījums. 

Otrkārt, vienmēr pie sava kreditora precizējiet, vai finansiālo grūtību gadījumā būs iespējams pieteikties kredītbrīvdienām un nemaksāt kredīta pamatsummu vismaz kādu laiku. 

Protams, šie piedāvājumi finansiālā sloga atvieglošanai nebūs pieejami, ja esiet izvēlējies paņemt ātro kredītu, taču šajā gadījumā daži kreditori var piedāvāt atlikt maksājumu – protams, par maksu. 

Kredīta nemaksāšanas sekas var novērst ar opcijām, kas norādītas uz kartiņām – “kredīta apdrošināšana”, “kredītbrīvdienas”, “maksājuma atlikšana”

Ko darīt, ja saprotiet, ka nevariet veikt kredīta atmaksu?

Izlasiet savu kredīta līgumu, lai saprastu, vai ir iespējams pieteikties kādai no iepriekš minētām opcijām. Bet arī, ja nekas no tā tur nav, noteikt uzreiz vēršaties pie sava kreditora, lai rastu risinājumu. Citreiz arī bez iekļaušanas līgumā ir iespēja pieteikties kredītbrīvdienām vai atlikt maksājumu. 

Viens no risinājumiem, ja vēl nav sabojāta kredītvēsture un esiet operatīvi rīkojies, ir pieteikties kredītu apvienošanas pakalpojumam. Refinansēšana ļaus visus esošus kredītus apvienot vienā, līdz ar to ir liela iespēja samazināt procentu likmi un ikmēneša maksājumus. Protams, ņemot vērā, ka tās jebkurā gadījumā ir jaunas kredītsaistības, izvērtējiet, cik ļoti šis solis ir nepieciešams. 

Sekas par aizdevuma nemaksāšanu. 

Ja tomēr nav izdevies vienoties ar aizdevēju par kredīta maksājumu atlikšanu vai pats to nevēlaties un refinansēšanai jau pieteikties ir par vēlu, vajadzētu saprast, kam gatavoties. 

  1. No sākuma noteikti saņemsiet brīdinājumu no kredītiestādes, kur būs norādīta informācija par visām sekām. 
  2. Gatavojieties, ka tiks izrakstīts līgumsods un par katru kavējuma dienu sāks aprēķināt nokavējuma procentus. Ja līgumā nav noteikts savādāk, fiziskām personām nokavējuma procenti būs 6% gadā no visas parāda summas. 
  3. Ja joprojām nevienosieties par apmaksu vai ignorēsiet parādsaistību esamību, parādu nodos tālāk specializētām parādpiedziņas kompānijām. Šīs iestādes parādam papildus pievienos vēl maksu par savu darbu, līdz ar to parāda summa turpinās augt
  4. Tālāk seko lietas nodošana tiesā, kas var pieņemt lēmumu par piespiedu maksāšanu. Tas nozīmē, ka tas var skart nekustāmo un kustāmo īpašumu, kā arī algu. Protams, Jūs neatstās bez minimāliem naudas līdzekļiem, kas likuma noteiktajā kārtībā būtu jāatstāj dzīvošanai, taču šī summa noteikti nebūs pietiekama visu nepieciešamo sadzīves lietu iegādei. 
  5. Protams, Jūsu kredītvēsture tiks neatgriezeniski sabojāta. Pat, ja atmaksāsiet visu parāda summu, šī situācija vēl ilgus gadus uzrādīsies kopējā parādnieku reģistrā, taču no konkrēta aizdevēja melnā saraksta visticamāk nekad netiksiet izsvītrots. 

Vienīgais, no ka tiešām variet nebaidīties, nemaksājot aizdevumu, ir brīvības atņemšana. Cietumā var iekļūt vien par nodokļu nemaksāšanu. 

Viena no kredīta nemaksāšanas sekām ir NEspēja paņemt kredītu, par ko liecina attēlā redzamais maisiņš ar naudu un stop zīme

Ko darīt, ja viss jau nokavēts. 

Kredīta nemaksāšanas sekas nav pārejošas un noteikti nav vērts visu novest tik tālu, ka vairs nav spēku un līdzekļu tikt ar visu galā. Taču arī pie vissliktākā scenārija paliek vēl viens risinājums – nokārtot maksātnespējas procesu. 

Maksātnespējas process jeb bankrots nav pieejams visiem un, protams, prasīs papildu naudu ieguldījumus, kas nebūt nav mazi, taču tas ir to vērts, jo tas ir vienīgais risinājums kā tikt vaļā no visām parādsaistībām. Jums arī šajā gadījumā būs jāveic parāda atmaksa – jāpilda saistību dzēšanas plāns, taču galējā summa var sanākt mazākā par esošo parādu, kas noteikti atvieglos parāda slogu, ja bijāt aizņēmušies lielo summu, piemēram, mājokļa iegādei. 

Veiksmīgas maksātnespējas procesa uzsākšanai noteikti ir vērts atrast labu juristu, kas Jums visu smalki izstāstīs un palīdzēs sagatavot visus nepieciešamos dokumentus.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas