Lente ar vārdu “parāds” priekšā finanšu iestādei ar sarkanu trīsstūri un izsaukuma zīmi

Personīgās finanses

Uzmanies – parāds

Jeļena Rozentāle

2 min.

Visi no mums lielākā vai mazākā mērā dzīvo uz parāda, arī valsts. Protams, šajos divos gadījumos parādi ir mērojami ar pavisam dažādām summām. 

Valsts iedzīvotāju parādi var veidoties no nesamaksātiem nodokļiem, maksājumiem, naudas aizdevumiem vai preču iegādes uz nomaksu. Pēdējais noteikti īpaši populārs, jo arvien biežāk cilvēki izvēlas nepieciešamās vai vēlamās lietas iegādāties ar sadalītiem maksājumiem jeb uz nomaksu. Protams, ja maksājumi tiek veikti laicīgi, tiešā izpratnē “parāds” Jums nebūs, bet tomēr pati prece vēl nebūs Jūsu īpašums, kamēr to pilnībā neizmaksāsiet. Tā arī sanāk, ka dzīvojam uz parāda, kamēr maksājam par to ledusskapi vai telefonu. 

Protams, neapšaubāmi ir ļoti ērti tā maksāt par nepieciešamajām lietām, jo nelieli maksājumi katru mēnesi nav īpaši jūtami, taču, ja būtu uzreiz jāizliek visa summa, visticamāk nepietiktu ar finansēm ikdienas tēriņiem. Tāpēc pavisam attiekties no precēm un pakalpojumiem paņemtiem patēriņu kredītā vai uz nomaksu nevajadzētu, jo tomēr tas palīdz optimizēt mūsu ikmēneša maksājumus.

Sieviete veikalā izvēlas televizoru, jo vēlas iegādāties uz nomaksu, ko maksās laicīgi, lai nepaliktu parādā

Vienmēr vajag atcerēties par laicīgu visu maksājumu veikšanu, lai nākotnē nevajadzētu domāt, kā tikt galā ar izveidojošos parādu, kas var ietekmēt Jūsu kredītvēsturi. Labs palīgs šādos gadījumos ir automātiskā rēķinu apmaksa, ko piedāvā izveidot visas bankas. Vēl variants, kas lieliski noder – atgādinājumu uzlikšana savā telefonā, ko pati bieži izmantoju, lai neaizmirstu nosūtīt skaitītāju rādītājus ūdenim un gāzei un lai neaizmirstu apmaksāt rēķinu par telekomunikācijas pakalpojumiem. Izmantojiet mūsdienu tehnoloģijas, lai atvieglotu savu dzīvi! 

Ja tomēr parāds jau ir izveidojies, jāsaprot, ka to būs jāapmaksā jebkurā gadījumā – tikai, ja izvēlēsieties atmaksāt parādsaistības ātrāk, varēsiet tikt galā ar krietni mazāku summu. Ja maksāsiet vēlāk, noteikti būs jārēķinās ar lielāku parāda summu, jo pamatsummai klāt tiks aprēķināts līgumsods, nokavējuma procenti, kā arī citas papildu summas, ja parāds tiks nodots parādpiedziņas kompānijai, tiks cedēts, nodots tiesā utt. 

Parāda nemaksāšana dzīvē ieviesīs kaudzi ar neērtībām, kas var sākties ar negatīviem ierakstiem kredītvēsturē un turpināties ar bankas konta arestu un piespiedu naudas līdzekļu noņemšanu parāda atmaksai. Jāpriecājas, ka cietums gan var draudēt vien tajā gadījumā, ja nemaksāsiet nodokļus, taču privātpersonai ir grūti sasniegt tādu parāda pamata summu – nenomaksāto nodokļu summa 50 mēnešalgu apmērā.

Tiesas zālē pieņemts lēmums nodokļu parāda summas nemaksāšanas dēļ

Noteikti nevajadzētu gaidīt, kamēr parāds pieaugs, bet vajadzētu vienoties par saistību segšanu laicīgi. Vislabākais variants būtu meklēt risinājumu tiklīdz redziet, ka netiekat galā ar maksājumu apjomu.

Ja Jums ir bijuši paņemti vairāki aizdevumi, variet pieteikties kredītu refinansēšanai jeb kredītu apvienošanai. Visas kredītsaistības šajā gadījumā pārtaps par vienu ar mazāku ikmēneša maksājumu. Protams, ne visas finansiālās problēmas ir iespējams atrisināt ar šo variantu, tāpēc vēl variet painteresēties par maksātnespējas procesa uzsākšanu. Šis variants prasīs papildu izdevumus, taču, ja viss izdosies, pēc vairākiem gadiem Jums izdosies atjaunot savu maksātspēju un nebūsiet beidzot mūžīgā parādā. Kredītu iespējas pēc maksātnespējas procesa ir diezgan izplatītas. 

Ja reiz gadījās iekrist parādnieku sarakstā un tikt no tā vaļā, noteikti vairs neatkārtojiet savas kļūdas un ņemiet vērā savu pieredzi. “Dzīvot uz parāda” vajadzētu apdomīgi – pērkot tikai to, kas nepieciešams. Protams, vēlams maksāt ar uzkrātiem naudas līdzekļiem vai, ja kredītā, vismaz izvēloties variantus ar mazākiem ikmēneša maksājumiem.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas