Sieviete skaita uz kalkulatora, turot rokā kredītkarti, savus neparedzētos izdevumus

Personīgās finanses

Kā tikt galā ar neparedzētiem izdevumiem?

Jeļena Rozentāle

3 min.

Katram cilvēkam ir pa laikam gadās neparedzētie izdevumi – mazi un lieli. Ja ar pirmajiem tikt galā ir ļoti vienkārši un naudas līdzekļus tie gandrīz neietekmē, tad ar otrajiem, lieliem izdevumiem, tikt galā varētu būt diezgan problemātiski. 

Automehāniķis remontē mašīnu klientam, kuram gadījās neparedzētie izdevumi, jo saplīsa mašīna

Kādi lielie izdevumi negaidot var parādīties?

No salīdzinoši maziem izdevumiem varētu pieminēt – saplīst apavi un vajadzīgi jauni, neder vecais ziemas mētelis vai, atnākot vasarai, pēkšņi uznāk karstums un steidzami vajadzīgs ventilators utt. 

Tālāk parunāsim par populārākām problēmām, kas var notikt un likt šķirties no palielas naudas summas. 

Automašīnas remonts.

Auto šobrīd nav ekskluzīva manta un gandrīz katrā ģimenē ir vismaz pa vienai mašīnai, citreiz pat divas. Lielākoties, saplīstot auto, ir jārēķinās ar lieliem izdevumiem, jo detaļas nemaksā lēti, tāpat kā automehāniķa darbs. Noteikti daļa no Jums ir saskarusies ar auto dzinēja defektu, kas nokrit kā akmens uz galvas, un steidzami nepieciešams ieguldīt remontā prāvu naudas summu – 600 EUR vai pat vairāk, atkarībā no Jūsu automašīnas modeļa un problēmas. 

Pārcelšanās uz jauno dzīvesvietu.

Īrējot dzīvokli, var gadīties, ka pēkšņi Jums paziņo, ka pēc mēneša ir jāatbrīvo dzīvoklis. Pirmajā brīdī šoka stāvoklis, kas jāapjēdz, un tad jāsāk domāt – kur steidzami atrast citu piemēroto dzīvesvietu, kā arī, kur dabūt nepieciešamos naudas līdzekļus. 

Visi mēs zinām, ka īrējot dzīvokli, parasti īpašnieks uzreiz prasa iemaksāt īres maksu par pirmo un pēdējo mēnesi, kā arī drošības naudu, kas arī var būt divu mēnešu apmērā. Daļu no iepriekšējās drošības naudas iespējams Jums atgriezīs, bet visticamāk tā visa aizies komunālo maksājumu un kādu defektu segšanai. Rezumējot, īrējot dzīvokli pa 300 EUR, uzreiz vajadzētu būt pieejamiem vismaz 1200 EUR. Protams, jāsaprot, ka būs vēl papildu izdevumi par mantu pārvēšanu, citu nepieciešamo lietu iegādi utt. 

Lielie komunālie maksājumi.

Sāpīga tēma katram no mums esošajā pasaules situācijā. Ja iepriekš varēja gadīties kādi neparedzētie gadījumi, kad komunālie maksājumi mūs pārsteidza, tad šobrīd ar katru mēnesi tie būs arvien dārgāki. Ar lielām bailēm gaidām rudeni, kad ieslēgs apkuri. 

Veselības izdevumi.

Nevienam nepatīk slimot, jo tas ne vien rada neērtības, jo tiek zaudēta darbspēja, bet arī uzreiz ir jārēķinās ar papildu izdevumiem ārstēšanai. Protams, darba devējs un valsts izmaksā darbnespējas lapas, taču, ja strādājiet neilgi – Jums slimības pabalstā var atteikt. Arī saņemot naudu par darbnespējas lapu A, ienākumi būs krietni mazāki par ikmēneša algu un līdz ar to var nepietikt ikmēneša nepieciešamajiem izdevumiem, kas nevar gaidīt.

Paveiksies, ja slimosiet nedēļu-divas, taču, ja ir nopietna slimība Jums vai bērnam, kas jākopj, ilgst mēnešiem – tas ir ļoti grūts pārbaudījums – ne tikai morāli, bet arī finansiāli.

Sievietē domīgi sēž atstutējusies pret kartona kārbām, jo nācās pārcelties uz jaunu mājvietu, tamdēļ radās neparedzētie izdevumi

Ko var darīt, lai pieveiktu neparedzētos izdevumus?

  1. Vislabākais, ko variet darīt, ir padomāt par nākotni un sākt vienkārši veidot uzkrājumus. Tas būtu vislabākais un drošākais veids, kā izķepuroties no pēkšņām finansiālajām grūtībām. Kā arī šajā gadījumā neparedzētie izdevumi Jūs neizsistu no sliedēm un nevajadzētu atteikties no citiem plānotiem izdevumiem. 

Ja vēl neesiet sācis krāt naudu un neziniet kā iesākt, palasiet par to kādu izglītojošo literatūru vai ieteikumus no citiem cilvēkiem. Arī pie mums variet izlasīt rakstu, kas var būt noderīgs,  Padomi veiksmīgai taupīšanai un uzkrājumu veidošanai.

  1. Gadījumos, kad steidzami nepieciešama nauda, variet šķirties no mantām, kas Jums vairs nav nepieciešamas. Pārdodiet to, kas jau ilgstoši krāj putekļus un vienkārši aizņem vietu. Protams, ja ir nepieciešama lielāka naudas summa, iespējams ir vērts šķirties arī no kāda vajadzīga priekšmeta, bet bez kura variet iztikt vai aizvietot ar kādu lētāku analogu – dators, telefons, automašīna vai tml. Jā, tas rada zināmās neērtības, toties šajā gadījumā varēsiet iztikt bez nākamajos divos punktos minētiem risinājumiem. 
  2. Aizņemties nepieciešamo naudas summu no radiem vai draugiem. Šis ir viens no populārākajiem risinājumiem neplānoto, bet steidzamo izdevumu gadījumos. Ir lieliski, ja ir kāds, kas var Jums aizdot naudu līdz nākamai algai vai uz pāris mēnešiem, taču, visticamāk, aizņemties tādejādi varēsiet vien nelielu summu vai arī būs jāprasa naudu vairākiem cilvēkiem. 
  3. Ņemot vērā, ka no radiem vai draugiem visdrīzāk nevarēsiet aizņemties visu nepieciešamo summu, ir variants paņemt kredītu. Protams, savu finansiālo grūtību risinājumam šo variantu vajadzētu rūpīgi apdomāt, taču citreiz tas varētu būt labākais risinājums, ja vajadzīga nauda tagad un tūlīt. 

KREDĪTI STEIDZAMIEM RISINĀJUMIEM

Ja esiet pieņēmis lēmumu saviem neparedzētiem izdevumiem izmantot iespēju aizņemties naudu no kreditoriem, augstāk klikšķiet uz pogas un izvēlaties sev piemērotāko variantu. Noteikti salīdziniet visus pieejamos piedāvājumus!

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas