Sieviete aizvērusi ar roku acīs un domā, kā uzlabot kredītvēsturi

Personīgās finanses

Kā uzlabot kredītvēsturi?

Jeļena Rozentāle

3 min.

Slikta kredītvēsture var negatīvi ietekmēt Jūsu iespējas uz kredīta noformēšanu nākotnē. Neatkarīgi no ienākumiem, aizdevējs var nevēlēties riskēt un slēgt līgumu ar neuzticamu klientu, kurš iepriekš ir kavējis maksājumus vai nav veicis kredīta atmaksu pilnā apmērā. 

Nenoliedzami iemesli kavētiem maksājumiem var būt dažādi:

  • aizmāršība – aizmirsts samaksāt;
  • tehniski iemesli – maksājuma brīdī kaut kas nojuka un maksājums neaizgāja;
  • finansiālas problēmas – aizkavējās alga u.tml.;
  • bezatbildība – atlikšana uz vēlāku laiku vai vienkārši maksājuma ignorēšana. 

Neapšaubāmi, maksājumu kavējumi var būt pamatoti, piemēram, iekļūšana slimnīcā smagā stāvoklī. Šajā gadījumā kredītiestādē variet vērsties ar gadījumu apstiprinošiem dokumentiem. Parasti tās nāk pretī, ja nekavējaties ar informēšanu un rīkojieties operatīvi. Ja maksājums aizkavēts nepamatota iemesla dēļ, ir svarīgi veikt apmaksu pēc iespējas ātrāk un turpmāk kredīta atmaksu veikt laicīgi. Tādējādi aizdevējs, izvērtējot Jūsu kredītvēsturi, redzēs, ka tas ir bijis vienreizējs gadījums un ka esiet labojies.

Roka liek ķeksīti pretī bēdīgam smaidiņam: lai paņemtu kredītu, nepieciešams noskaidrot, kā uzlabot kredītvēsturi

Jāņem vērā, ka negatīva atzīmē kredītvēsturē var būt saistīta ne vien ar Jūsu kredītsaistībām, bet arī ar citiem ikmēneša maksājumiem, piemēram, par komunālajiem pakalpojumiem. Turklāt arī nodokļu parādnieki nav cieņā. 

Noteikti sekojiet līdzi visiem saviem maksājumu grafikiem un vismaz reizi pusgadā vai gada laikā veiciet pārbaidi, jo citreiz var likties, ka viss ir nomaksāts, bet palika nenomaksāti daži centi vai eiro, kas karājas kā astīte pie pakalpojuma sniedzēja un negatīvi ietekmē Jūsu iespējas uz kredītu. 

Pārbaudīt informāciju par kredītvēsturi ļoti ērti variet tiešsaistē vairākās mājaslapās: manakredītvēsture.lv, manidati.kreg.lv un crefobirojs.lv. 

2019. gada janvārī bija stājušies spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā par pienākumu finanšu organizācijām apmainīties ar informāciju par aizņēmēju izpildītām un neizpildītām kredītsaistībām, kas tagad atvieglo kredītiestādēm pieņemt lēmumu attiecībā uz kredīta izsniegšanu konkrētai personai. Saskaņā ar LR likumdošanu aizdevējiem ir jāpārbauda klienta kredītreitings, lai varētu pienācīgi izvērtēt potenciālā klienta maksātspēju.

Sieviete sēž uz krēsla un domā par savu kredītreitingu, jo svarīgi zināt, kā uzlabot kredītvēsturi

Kā uzlabot sabojātu kredītvēsturi?

Saskaroties ar kārtējo atteikumu no kreditoriem, var parādīties vēlme kaut ko darīt lietas labā, lai izmainītu negatīvu situāciju ar aizdevumiem. Uzreiz rodas jautājumi: kam ķerties klāt un kā uzlabot kredītvēsturi? 

Jāsāk ar pašsaprotamām lietām: 

  1. Noskaidrojiet, kur Jums ir parādi, ja tie ir vairāki un neatceraties konkrētāk; 
  2. Sazināties ar finanšu iestādi un noskaidrojiet parāda stāvokli;
  3. Vienojaties par parāda apmaksu;
  4. Atmaksājiet kavēto summu, sekojot līdzi maksājumu grafikam. 

Protams, ne vienmēr ir tik vienkārši sakārtot parāda lietas, jo summas var būt milzīgas. Šajā gadījumā ir vērts painteresēties par maksātnespējas procesu. To noslēdzot, Jums būs iespēja atjaunot savu maksātspēju, bet ir jārēķinās ar to, ka šis process aizņems vairākus gadus.
Sieviete sēž pie datora un meklē, kā uzlabot kredītvēsturi, jo kredītkarte, ko viņa tur rokās, ir tukša

Turpmāk, lai nebūtu problēmas, ir jāsāk ar mazumiņu: maksājiet laicīgi komunālos maksājumus, rēķinus par internetu, telefonu u.tml. Ja esiet kādas telekomunikācijas kompānijas klients jau gadiem un maksājiet rēķinus tur regulāri bez kavējumiem, ar laiku Jums būs iespēja tur paņemt ierīci uz nomaksu. Esiet atbildīgs klients un izmaksājiet ierīci laikā, veicot visus maksājumus līdz noteiktam datumam. 

Ar šiem vienkāršiem paņēmieniem Jūsu kredītvēsturē sāks parādīties labi ieraksti, kas liecinās, ka esiet mācījies no kļūdām un šobrīd esiet godprātīgs klients. Kredītiestādes sākumā, aprēķinot riskus, kredītus varēs izsniegt vien nelielām summām vai ar paaugstinātu procentu likmi, taču ar laiku, pārliecinoties par regulāriem maksājumiem, varēs izsniegt jebkuru Jūs interesējošo kredītu


Katram no mums dzīvē var notikt situācija, kas ietekmēs finanses un spēju veikt maksājumus – pazaudēta darbspēja, atlaišana no darba, nepietiekami ienākumi inflācijas dēļ. Taču galvenais ir nepadoties un mēģināt risināt situāciju, sazinoties ar pakalpojuma sniedzējiem. Interesējaties par iespēju pagarināt maksājumu, paņemt kredītbrīvdienas, bet, ja tagad formējiet kredītu, jautājiet par kredīta apdrošināšanu.

Jeļena Rozentāle

Cilvēka roka tur pildpalvu, lai parakstītos uz finanšu jaunumu saņemšanu portālā comperia.lv

Nepalaidiet garām jaunumus finanšu jomā

Piesekojiet jaunumiem, lai būtu informēts un nepalaistu garām aktuālākos piedāvājumus.

Es piekrītu personas datu apstrādei un lietošanas noteikumiem.

Jaunākie raksti

Tēmas